(4) Bronisław Geremek stawia na czerwoną młodość pani Krysi

Po studiach mgr Murat poszła do pracy

1976-1977 stażystka w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Handlu Wewnętrznego Ostrołęka, 1977-1985 specjalista ds. planowania i analiz w Zakładach Azotowych w Puławach, 1985-1989 zatrudniona w Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Problemów z zatrudnieniem raczej nie było, ciągłość też jest. Nawet co ciekawe w czasach stanu wojennego, kiedy wiele osób dostało wilczy bilet, żyło z dorywczych robót albo w ogóle musiało emigrować. Chyba że należeli w Solidarności tylko do tej podstawowej szarej masy.

Ale to nie był przypadek młodej ekonomistki Krystyny Murat.

Od IX 1980 w „S”, członek Komitetu Założycielskiego, następnie KZ w ZA; od IV 1981 członek zespołu redakcyjnego „Biuletynu Informacyjnego” ZA; IV-V 1981 delegat na I WZD Regionu Środkowo-Wschodniego, członek Prezydium ZR (odpowiedzialna za sprawy pracownicze); we IX 1981 współorganizatorka konferencji związkowej „Praca ludzka” w Lublinie; delegat na I KZD.

Członek tego, członek tamtego, nawet członek prezydium. Na koniec nie byle jakie wyróżnienie, bo wydelegowano ją na I Krajowy Zjazd Delegatów do Gdańska. Tam gdzie Wałęsa i wszystkie szyszki.

A na krajowym zjedzie młodą ekonomistkę przed trzydziestką przyuważył sam Bronisław Geremek, przewodniczący komisji programowej zjazdu i Krystyna Murat została przewodniczącą jednego z zespołów tej komisji. I to nie jakiegoś dekoracyjnego zajmującego się pierdułkami, ale ważnego strategicznie dla związku, bo zajmującego się pracą i zatrudnieniem oraz prawem pracy.

https://www.academia.edu/2883180/Program_i_my%C5%9Bl_polityczna_NSZZ_Solidarno%C5%9B%C4%87_

Bez zaufania Bronisława Geremka to by z pewnością nie przeszło. No ale Bronisław Geremek nie był dzieckiem i dobrze wiedział, że na absolwentce „czerwonej ekonomii” z SGPiS może całkowicie polegać. Z tej strony socjalizm nie będzie zagrożony.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s